A globális felmelegedés megfékezésének vagy legalábbis mérséklésének a leghatékonyabb módszerének a nukleáris energiát tartják. Érdekes, hogy amikor a globális felmelegedés mérsékléséről beszélnek a hangsúly mindig a nukleáris energia előnyeire helyeződik, azonban annak hátrányait nagyon ritkán vagy egyáltalán nem említik.
Remélhetőleg az alábbi nukleáris energia mellett és ellen felhozott érvek kitöltik ezt az űrt:
Előnyök:
- A nukleáris energia előállítása alacsony szén-dioxid kibocsájtással jár, ugyan így az üvegházhatást okozó gázok kibocsájtása és – ennek köszönhetően – a globális felmelegedés további súlyosbításának lehetősége is alacsony.
- Ez a technológia már rendelkezésre áll
- Nagy mennyiségű villamos energiát lehet előállítani egyetlen erőművel
- A radioaktív hulladék problémája még mindig megoldatlan. A nukleáris energiából származó hulladék rendkívül veszélyes és körülbelül 10.000 évig gondoskodni kell annak elhelyezéséről és kezeléséről. (Ennyi ideig tart ugyanis állítólag, míg a hulladék biztonságos lesz.)
- Kockázatok: A magas biztonsági normák ellenére is történhetnek balesetek. Technikailag lehetetlen egy 100%-os biztonsággal rendelkező erőmű megépítése.
- A nukleáris erőművek, csak úgy mint a nukleáris hulladék terroristák előnyben részesített célpontja lehet.
- A nukleáris energia előállítása közben létrejövő hulladékot nukleáris fegyverek gyártására használhatják
- A nukleáris energia alapját az uránium adja, amely csak kis mennyiségben található meg bolygónkon. Ez a mennyiség csak a következő 30-60 évre lenne elegendő, ha energiafogyasztásunk nem változik.
- Egy nukleáris erőmű megépítése rengeteg formalitással, tervezéssel és építéssel jár és természetesen sok pénzzel is.