Az Európai Unió egy sokkal egységesebb Európa létráhozására tett erőfeszítés eredménye. A II. világháború után az európai országok elkezdték keresni a módját annak, hogy miként lehet elkerülhető egy újabb háború. Mindezt a gazdasági és politikai szempontokat egyaránt figyelembe véve lehet megtenni. Az alap koncepció az volt, hogy ennek az egyesülésnek az előnyeit az összes európai ország érezze, és egységként dominánsabbá, erősebbé váljanak. És most lássuk az EU előnyeit és hátrányait.
Előnyök:
- Egy újabb háború kialakulási esélyének nagyfokú csökkentése
- A csatlakozni kívánó országoknak meg kell felelni bizonyos feltételeknek, ami fejleszti a csatlakozó ország gazdaságát, valamint ezzel egy időben biztosítja az Unió gazdasági egyensúlyát.
- Egységes európai valuta bevezetése, ami csökkenti a monetáris instabilitást és megszünteti a valuta árfolyamokkal való kereskedést és visszaélést.
- Minden tagországot erősít, hiszen minden ország kötődik a többi tagországhoz, és ennek eredményeképpen erősebbé válik más nagy gazdaságokkal szemben.
- A tagországok között szabad átjárást tesz lehetővé, aminek eredményeképpen az emberek más országokban is vállalhatnak munkát.
Hátrányok:
- A szuverenitás csökkenése.
- Ha egy tagország gazdasága veszélybe kerül, az az egész Európai Unióra kihat.
- Az egyes tagországok lakosságának nincs lehetősége beleszólni a döntésekbe.
- Túl gyorsan bővül az Unió, nem hagynak időt arra, hogy elemezzék az eddigi eredményeket, és hogy az egyes országok tagsága elmélyüljön.