Tollastenisz?!

2012 aug 1. | Sport

Van egy-két sportág, amiről valószínűleg sosem beszél senki. Nem tudom ennek a pontos okát, de van egy sejtésem. A tollaslabda pont egy ilyen játék…

„A tollaslabda ütővel játszott játék, melyet egymással szemben álló két játékos (egyéni), vagy két-két játékos (páros) játszik. Az ellenfelek egy téglalap alakú pálya két felén foglalják el helyüket, amelyeket háló választ egymástól. (Angol neve badminton.)”

Wikipédia

Ez a pontos definíciója a tollaslabda nevű játéknak. Gyakorlatilag ugyan azok a szabályai, mint a tenisznek, egy-két apróságban tér csak el, valamint abban, hogy ezt 21 pontig játszák. Nem mondható magyar sikersportágnak, ám ahogy elnézegettem a Magyar Tollaslabda Szövetség honlapját, hazánkban is népszerű ez a játék. Világversenyek is vannak, kis hazánk inkább csak az EB-n képviselteti magát, egyenlőre kevés sikerrel. Van azonban egy gyorstollaslabda nevű valami, amiben sok-sok érmet szereztek már a magyar fiúk és lányok, de én ezt már nem tudom követni.

Na, de ami a lényeg, a tollaslabda 1992 óta szerepel (újfent) az olimpiák műsorán, viszonylag fiatal még a sportág. Magyar versenyző nincs, meg érdeklődés sem sok, a SportGézán egyetlen cikket találtam, ami magát a szabályokat és nagy neveket írja le az olimpia miatt. Pedig már javában zajlanak a versenyek.

Gyorstollas

Gyorstollas

Ez engem nagyon elszomorít. Van egy sportág, ami egy másik, nála sokkal sikeresebb másolata/torzulata, alig-alig nézik, minden világversenyen ázsiai fölény van (mért nem elég egy Ázsia Bajnokság belőle?!) és mégis olimpiai versenyszám. A bajom csak annyi, hogy ez a nem túl népszerű és nem is túl értelmes játék foglalja a helyet a sokkal izgalmasabb, közkedveltebb sportokkal szemben. Iszonyatosan lecsökkent az olimpián résztvevő sportágak száma, ám bekerültek ilyen és ehhez hasonlók, mondván „népszerűsítés”. Minek? Nem is közvetítik, nem is fogy rá a jegy, csak az a pár nemzet élvezi, akiknek érdekeltsége van benne. Az olimpia egyik legfontosabb gondolata, hogy bármelyik nemzet bármelyik versenyzője találkozhat bármelyik másikkal, összemérhetik erejüket, megmutatkozhatnak a világ előtt, akár országuk egyedüli indulójaként is. De ha ez senkit nem érdekel, akkor ez egy rossz feltevés, vagy rossz választás…

Ott van például a kajak-kenu (tudom, hogy magyar sikersportág, de nem ezért említem), az egyik legkedveltebb és legnépszerűbb sportág az olimpiákon. Az előző pár olimpián kihúztak a versenyprogramból egy csomó számot. A női számokból például csupán négy maradt. Nincsenek 1000 méteres futamok és négyesből is csak egy. A férfi számoknál sem jobb a helyzet, ott az 500-as számok maradnak ki teljesen. Elszomorít ez a helyzet és az, hogy miért áldozzuk be ezeket a klasszikus számokat. Tollaslabda, ráadásul 5 különböző számban…

Persze én ne vagyok NOB tag, nem érthetem ezt. De ha az lennék…